Tippek, tanácsok a bölcsődekezdéshez a dietetikustól

Fontos számunkra, hogy a bölcsődéinkbe járó gyermekek számára egészséges, minőségi alapanyagokból készített, jóízű ételeket adjunk. Hogyan illeszthető az anyatejes táplálás a bölcsődei étkezéshez? Hányszor kapnak enni a bölcsisek? Dietetikusunktól most hasznos információkat tudhatnak meg.

Támogatjuk az anyatejes táplálást

Mind a gyermeknek, mind a szülőnek komoly kihívást jelent a bölcsődei élet kezdete. Felborul a család megszokott rendszere, új helyzetben kell helytállni. A napirenddel együtt változik az étkezés is. Amennyiben a kisgyermek otthoni étkezéseinek része még az anyatejes táplálás, úgy a zökkenőmentes átállás érdekében érdemes már most megkezdeni a szoptatás olyan az időpontra való áthelyezését, amikor anya és gyermeke a bölcsődei ellátás mellett is együtt lesz. Erre alkalmas a reggeli, illetve az esti időszak.

Az ételeket tapasztalt szakácsaink készítik

Kép: pixabay

A Rákosmenti Egyesített Bölcsődék intézményéhez jelenleg 6 bölcsőde tartozik, melyek közül 3 bölcsőde rendelkezik főzőkonyhával, 3 bölcsődében pedig tálalókonyha működik. Várhatóan szeptemberben megnyit a 7. bölcsődénk is, ahol szintén tálalókonyha került kiépítésre. A tálalókonyhával rendelkező bölcsődéinkbe saját főzőkonyháinkról szállítjuk az ételeket. A főzőkonyhák azonos étlap alapján dolgoznak.

Minden nap friss, idényjellegű alapanyagokból készült ételek kerülnek a gyermekek asztalára

Kép: pixabay

A bölcsődei ellátás során naponta 4 étkezést biztosítunk a kicsiknek, melyek közül 2 főétkezés (reggeli, ebéd), kettő pedig kisétkezésnek minősül (tízórai, uzsonna).

Annak ellenére, hogy a reggeli főétkezés, az uzsonna kisétkezés, hasonló ételeket tartalmaznak:

  • tejes folyadék vagy tea
  • kenyér vagy pékáru
  • kenőzsiradék (vaj, vajkrém, margarin)
  • sajt, sajtkrém, túró, túrókrém, felvágott
  • zöldségkrém
  • minden étkezéshez kétféle nyers zöldséget vagy savanyúságot biztosítunk (kivéve a zöldségkrémek mellé)

Tízóraira 100%-os gyümölcslét, friss idénygyümölcsöt, nyers zöldséget, tejes vagy gyümölcsteás gyümölcsturmixot kínálunk.

Ebédre hetente három alkalommal főzelék, egy alkalommal rakott vagy csőbensült zöldségek, illetve tésztás-zöldséges egytálétel szerepel az étlapon. A feltétek sovány csirke-, pulyka-, sertés-, marhahúsból, halból, csirkemájból, tojásból készülnek.

A főétel elfogyasztása után gyümölcsöt kínálunk.

Hetente egyszer húsos leves és a főzőkonyháinkban készített házi sós vagy édes sütemény az ebéd. Az édes sütemények gyümölcsöt és tejet vagy tejterméket tartalmaznak.

Folyadékpótlásra, szomjoltásra naponta több alkalommal vizet kínálunk.

Receptjeinket szívesen osztjuk meg, így már a bölcsődekezdés előtt megismerkedhetnek a gyermekeknek kínált ételek ízvilágával.

Diétás étkezést is biztosítunk

A speciális étkezési igényű gyermekeknek abban az esetben tudjuk biztosítani a diétás étkezést, amennyiben szakorvos által kiállított igazolást mutatnak be. Az alábbi szakorvosoktól fogadhatjuk el az igazolást:

  • endokrinológus
  • gasztroenterológus
  • diabetológus
  • allergológus

Kép: pixabay

Aktuális étlapjainkat mindig megtalálják a bölcsődék átadóiban és itt a weboldalunkon.

Étkezéssel kapcsolatban felmerülő kérdéseikkel forduljanak a REB dietetikusához!

Elérhetősége: dietetikus@rakosmentibolcsodek.hu