Fejlődésben a legnagyobbak

By 2024-09-09Elég jó szülő

Minden amit a bölcsis korosztályról tudni érdemes

Elkövetkező cikksorozatomban segítséget és támpontokat szeretnék adni Önöknek arra vonatkozóan, melyek azok a fejlődési mérföldkövek, melyek azok az egyes korosztályhoz tartozó elvárt készségek, képességek, amelyeknek hiánya, vagy eltérő időben történő megjelenése figyelemfelhívó lehet számunkra, azaz egyes esetekben szorosabb nyomon követést vagy megsegítést igényelnek.

Minden gyermek fejlődése kis mértékben eltér egymástól, de alapvetően mindegyik ugyanazt a sémát követi, ugyanazok a szakaszok, ugyanabban a sorrendiségben jelennek meg, bár van némi mozgástér ebben a fejlődési folyamatban.

Egy korábbi cikkemben már kifejtettem Önöknek, mennyire fontosnak tartom, hogy szülőként minél korábban felfigyeljünk azokra a jelekre, amelyek arra utalhatnak, hogy gyermekük fejlődése az átlagostól eltérő módon alakul.

Minden életszakaszra vonatkozóan megvan a rá jellemző, elvárt fejlődési lépcsőfok, amit a gyermeknek illik elérnie, de minden életkornál egy adott időtartamban kell gondolkodnunk, amely időintervallum alatt elvárhatjuk tőle az adott új készség, képesség megjelenését.

Amennyiben ez nem következik be gyermeküknél, úgy azt mindenképpen jelezzék védőnőjük, gyermekorvosuk felé. Ha a problémát ők is tapasztalják, tanácsokkal fogják ellátni Önöket, azonban, ha azt szükségesnek látják, korai fejlesztéssel foglalkozó szakembere felé fogják Önöket irányítani.

Kép: pixabay

Ugyanakkor fontosnak tartom megjegyezni, hogy ha Önökben, mint szülőkben kételyek, kérdések fogalmazódnak meg gyermekük fejlődésével kapcsolatban, bármikor, orvosi, védőnői javaslat nélkül is bejelentkezhetnek a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálathoz, vagy bármely, a főváros területén működő korai fejlesztést folytató intézményébe.

Kérdéseikkel, problémáikkal hozzám is bátran fordulhatnak személyesen, telefonon vagy elektronikus levél formájában. 

Az elkövetkező időszakban megjelenő, folyamatosan bővülő cikksorozatom a következő képességterületek fejlődését kívánja bemutatni.

  • nagy- és finommozgások fejlődése,
  • kognitív képességek fejlődése,
  • beszédfejlődés,
  • szociális képessége fejlődések,
  • játékfejlődés szakaszai –

mely területek, egymásra hatva, egymással szoros összefüggésben fejlődnek.

A kisgyermekek fejlődésmenetét bemutató sorozat első cikkében a mozgást, mint a fejlődés elsődleges, minden más készséget, képességet megalapozó, és egyben talán leglátványosabb területét szeretném majd górcső alá vonni.

Szeretettel várom Önöket intézményünk honlapján!

Farkas Kata
konduktor – gyógypedagógus