
3 remek ötletet mutatunk, hogyan készíthetünk egy délután alatt játékokat újrahasznosított alapanyagokból. Számtalan módon variálhatók és már az elkészítésük is vidám családi program lehet. Szakértőnket Farkas Katalin konduktor, gyógypedagógust kérdeztük, a játékos időtöltésen túl, milyen területet fejleszthetnek ezek a játékok?
2 az 1-ben: csavarós és párosítós
A kisgyermekek szeretik utánozni a felnőtteket. Most bátran és bármeddig gyakorolhatják a kupak csavarását, ragacsos foltok nélkül.
Segíti a színek csoportosítását, egyeztetését. Ügyesíti az ujjak differenciált mozgását.
Hozzávalók:
- cipős doboz (kihajtható fedéllel)
- kartonpapír (üres kartondobozból)
- 10 db műanyag üdítős flakon nyaka
- sok-sok üdítős kupak (A nyak és a kupak azonos terméké legyen.)
- színes papír
- olló, ragasztó, éles szerszám a nyak levágásához
Vágjuk le az üdítős palackok nyakát és ragaszuk a doboz kihajthatós részére, 2 sorban. A színes papírból vágjunk köröket, és ragasszuk fel a kartonra. Érdemes 5-6 verziót készíteni, hogy lehessen választani.

Szakértőnk tippjei:
A feladatot nehezíthetjük apró, ugyanolyan alakú, de eltérő színű tárgyak válogatásával és a lyukakba dobálásával, ebben az esetben a finommanipulációt fejlesztjük. (pl. zizi válogatása)
Vagy nehezíthetjük úgy, hogy különböző alakú, apró színes játékokat dobálunk színek szerint válogatva a lyukakba. (pl. színes golyók, legókockák, egyéb játékok keveréke) Ilyenkor az elvonatkoztatást, mint gondolkodási műveletet gyakoroltatjuk gyermekünkkel, hiszen egy tárgy több tulajdonsága közül csak a színt vesszük figyelembe.
Most már játék a mosás
Csoportosítás és válogatás. Csak a fantázia szabhat határt!

A színek szerinti csoportosítást fejleszti. Segíti az elvonatkoztatást, azaz a kártyákon szereplő több szempontból különböző ruhadarabok közül csak a szín, mint tulajdonság alapján kell válogatni.
Hozzávalók:
- cipős doboz
- rajzolt, vagy újságból kivágott ruhadarabok (ha újságból vágjuk ki ragasszuk keményebb lapra, mert gyűrődik (a bölcsiben lelamináltuk)
- rajzolt vagy kinyomtatott mosógépre, amit 4 különböző színre színezünk
- ragasztó tapétavágó
Nincs más dolgunk, mint a cipős dobozunkra ragasszuk rá a 4 különböző színű mosógépünket, tapétavágóval vágjunk rá rést, itt fognak a mosógépünkbe kerülni a ruhák. Rajzoljunk különböző ruhadarabokat, és már indulhat is a „mosás”.
Szakértőnk tippjei:
A feladat nehezítése lehet:
- Ha forma alapján válogatunk. (pl. szoknyák, nadrágok… külön) Készíthetünk olyan mosógépet, ami csak egy bizonyos ruhatípust mos.
- Ha két szempontot veszünk egyszerre figyelembe ( keresd meg a kék szoknyát, a zöld zoknit…)
- Nagyobb gyerekekkel kiválogathatjuk a nyáron, télen viselt ruhadarabokat.
Bohóckodós
Lehet: dobni, fújni, egyensúlyozni a legkisebbeknek elég csak beilleszteni

A két kéz koordinált együttmozgását fejleszti.
Hozzávalók:
- 2 db lapos karton alj (pl. sörös gyűjtőkarton, vagy jegeskávés/ energiaitalos gyűjtő)
- rajzolt vagy kinyomtatott bohócfej
- pingpong labda (Ha nincs, helyette szuper lehet: dió, papírgalacsin, kislabda, stb.)
- ragasztó
Egyszerű dolgunk lesz, ragasszunk mindkét kartonunkra egy-egy sima fehér fénymásolólapot. Ha rövidebb a lap, előtte korrigálhatunk némi festékkel. Az egyik kartonunkra ragasszuk a bohócfejünket, a másik üresen marad. A bohóc orrát vágjuk ki, és már mehet is az ügyeskedés! Helyezzük a labdákat a bohócos kartonunkra, az üreset rakjuk alá, és indulhat a móka, juttassuk a bohóc orrán át a labdákat az alsó üres részbe.
Szakértőnk tippjei:
Nehezíthetjük a játékot ha a dobozba szívószálakból, tönkrement ceruzákból labirintuspályát ragasztunk, és egy kisebb golyót próbálunk a a doboz billentésével az egyik saroktól a másikig (vagy a lyukig) elterelni.
Kellemes időtöltést kívánunk az egész családnak!
A játékokat és az útmutatók többségét elkészítette: Ujvárosi Anikó dajka/Napraforgó Bölcsőde
A szöveget gondozgatta: Ujváry Andrea kisgyermeknevelő/Napraforgó Bölcsőde
Fotók: Napraforgó Bölcsőde/Alma csoport
Ötletek forrása: Pinterest