Az első tavaszi irodalmi ajánlónkból

By 2022-03-21Irodalmi ajánló

Itt az első tavaszi hónap, amit már nagyon vártunk. Legyen sok napsütés a kirándulásokhoz! A mesét, verset, mondókát mutatjuk mi.

Fogadják szeretettel válogatásunkat!

Mese ajánló – irodalmi mese

Maszat és a csőtörés (részlet)

…A víz a föld alól tört elő, egy repedésből. Elárasztotta az úttestet. – Ez bizony csőtörés – mondta egy bácsi. – Hívni kell a vízműveket. A víz lassan mindent beborított. A fiúk cipője is vizes lett.

– A föld alatt nagy csövekben folyik a víz, hogy minden lakásba jusson – magyarázta Hóchóc. – És most eltört az egyik cső…. …Amíg ki nem javítják a hibát, a környéken egyik csapból sem folyik a víz.

Ezt a mesét ebből a kötetből választottuk: Berg Judit-Agócs Írisz Maszat és a csőtörés, Pozsonyi Pagony Kft., 2017

Mondóka ajánló – kortárs mondóka

Kép: Libri.hu

Varró Dániel
Tüsszentgető (hapci helyett)

Tüssz-tüssz, prüssz-prüssz, takarít az orr.
Pár pici bacilust kilakoltatol.
Pár pici bacilus, vagy csak a por –tüssz-tüssz…

Ezt a mondókát ebből a kötetből választottuk: Toppantós – Antológia, Cerkabella Könyvkiadó

Vers ajánló – kortárs vers

Kép: Libri.hu

Weöres Sándor
Mély erdőn ibolyavirág (részlet)

Mély erdőn
ibolyavirág,
elrejt jól
a borókaág;
minek is rejt az az ág,
gyere, tágas a világ,…

Ezt a verset ebből a kötetből választottuk: Weöres Sándor Bóbita, Móra Könyvkiadó

Segítsünk a fészekrakó madaraknak – Fészekanyag kihelyezése

Kihelyezhető hagyományos fészekanyagok

Fészeképítő-anyagnak száraz füvet, kutyaszőrt (vagy fodrásztól beszerezhető hajat) és madártollat kínálhatunk fel az odúkban és a bokrok, fák ágai között fészkelő madaraknak. Hasznos trükk, hogy a kihelyezett száraz növényi szál és kutyaszőr (haj) fészeképítő-anyagot feltűnőbbé és a madarak számára vonzóbbá tehetjük madártollakkal, a talajon és az ágakon is!

Fotó: Orbán Zoltán

Fészekanyag a talajon

A március végéig nyugodtan működtethető etetők a madarak leglátogatottabb kora tavaszi közösségi terei (áprilistól pedig az itatók és porfürdők), ezért ide is érdemes kihelyezni fészeképítéshez alkalmas természetes anyagokból: száraz növényi szálakból, mohából, kutyaszőrből, hajból (ha nincs saját “termés”, kérhetünk a közeli fodrásztól is 🙂 és tollak keverékéből álló csomókat.

Fészekanyag ágakra drótozva

Elsősorban a kutyaszőrt vékony, lágy dróttal ágakra is felkötözhetjük.

Száraz tavalyi fűből …

… és kutyaszőrből álló fészekanyagcso mó …

Hálós kihelyezés

A fészekanyag ágakra drótozásával az a baj, hogy a feszes, merev hurokban a növényi szálak és a szőr gyorsan fellazul és az egész kihullhat, amint a madarak újabb és újabb adagokat húznak ki ebből. Ezt a problémát küszöbölhetjük ki a következő megoldással.

Az etetési időszak végére legalább néhány cinkegolyó és “mogyorórúd” műanyag tartóhálója kiürül. Ha nem dobjuk el ezeket, akkor nagyszerű eszközünk lesz fészekanyag zsákos kihelyezésére; nincs más dolgunk, mint a hálót megtömni a szőrrel vagy a hajjal.

Fotó: Orbán Zoltán

A madarak dolgát megkönnyíthetjük, ha a szőrt a függesztődrót végével kis csomókban áthúzzuk a háló szemein. Még inkább vonzza a madarakat, ha a szőrrel, hajjal és növényi szálakkal jól kitömött zsákocskába több-kevesebb madártollat is beszúrunk.

Hálós fészekanyagzsá k madártollakkal kevésbé …
Fotó: Orbán Zoltán

… és jócskán megtűzdelve.
Fotó: Orbán Zoltán

Serénykedésünk fogadtatásáról a madarak egyértelmű visszajelzést adnak. Nemcsak a fészekanyagot gyűjtő állatokat figyelhetjük meg, de odú ellenőrzésekkor látni fogjuk a fészkekbe építve azokat az anyagokat, amiket mi tettünk ki.

A fészekanyag csomók egyik fő alkotóelemét jelentő kutyaszőr sikeréről árulkodik, hogy a környék széncinegéi is előszeretettel építik be fészkeikbe ezt a puha és jó hőszigetelő anyagot. Az áprilisi első költéskor még gyakori fagyok idején a cinegék a hideg ellen szőr fészeképítő-anyaggal takarják be a nem teljes darabszámú tojásos fészekaljakat, melyeken ilyenkor még nem ülnek a madarak. Amint elmúlnak a hideg órák, az ideiglenes szőrtakaró is eltűnik, és kiderül, hogy hány tojást is rejt a fészek.

A fészeképítő verebek különösen kedvelik az elhullajtott tollakat.

Mikor érdemes a fészekanyagot kihelyezni?

A hagyományos fészekanyagokat kora tavasszal, március elején érdemes kihelyezni és az sem baj, ha a madarak által fel nem használt fészekanyag-csomók egész évben kint maradnak. Gondot nem okoznak, viszont a következő költési szezonban is megkönnyíthetik a madarak dolgát.

A fecskék sárgyűjtőit a madarak érkezéséhez igazítva április első harmadában érdemes “élesíteni” és május második feléig fenntartani, ha ezt a száraz, csapadékmentes időjárás szükségessé teszi. Amennyiben nem okoz gondot a sár nedvesen tartása, akkor a sárgyűjtőt aszályos nyarakon érdemes a fecskék másodköltéséhez igazodva július végéig fenntartani vagy ilyentájt újraindítani.

A teljes cikk megtekinthető itt: www.mme.hu/feszekanyag_kihelyezese

Szöveg és képek forrása: www.mme.hu/feszekanyag_kihelyezese

Fotó: Orbán Zoltán

Keressék a nyomtatásban megjelenő verziót a bölcsődék irodalmi polcain sok-sok kreatív ötlettel és programajánlóval!

Jó szórakozást, hasznos családi időtöltést kívánunk!

Vigyázzunk egymásra és a körülöttünk élőkre!